A Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) egy alsó- és felsőlégúti fertőzést (hörgő- és tüdőgyulladást) okozó vírus, amely minden korosztálynál előfordulhat, de gyermekeknél a leggyakoribb. Kétéves korig a legtöbb gyermek átesik az első fertőzésén, amit rendszerint több, ismételt fertőzés követ.
Magyarországon elsősorban az őszi-téli és kora tavaszi hónapokban jellemző. Legtöbbször meghűléshez hasonló enyhe tüneteket okoz, azonban veszélyes lehet a 12 hónapnál fiatalabb csecsemőkre (különösen a korszülöttekre), idősekre, illetve a legyengült immunrendszerű személyekre.
Elnevezése arra a szövetkárosító folyamatra utal, amit a vírusfertőzés okoz.
Az RSV fertőzés tünetei
Az RSV-fertőzés a légútak hámját károsítja, elnevezése is erre utal (szincicium - sejthatárokat elvesztő szöveti rész), mivel a fertőzött sejtek "összeolvadását" eredményezi. Ez gyulladást okoz a légútakban, ami az általános légúti tünetekhez, súlyosabb esetben komoly légzőszervi szövődményekhez vezethet.
Az RSV általában a fertőzést követő néhány nap múlva enyhe, megfázáshoz hasonló tüneteket okoz:
- orrdugulás, orrfolyás;
- köhögés, tüsszögés;
- torokfájás;
- láz.
Súlyosabb esetben, ha a fertőzés az alsó légutakra, a hörgőkre és a tüdőre terjed:
- zihálás, kapkodó légzés vagy nehézlégzés;
- erős köhögés;
- magas láz;
- a bőr kékes elszíneződése oxigénhiányos állapotban.
Csecsemők súlyos fertőzése esetén:
- felszínes, kapkodó légzés vagy nehézlégzés;
- köhögés;
- étvágytalanság;
- érdektelenség, aluszékonyság;
- sírósság, ingerlékenység.
A legtöbb fertőzött egy-két hét alatt felépül, másoknál a légzési nehézségek hosszabban fennállhatnak. Az RSV az asztmás vagy légzési problémákkal küzdő betegek állapotának rosszabbodását okozza
Az RSV tüdőgyulladást és hörgőgyulladást, légzési nehézségeket okozhat. Koraszülöttek, kis testsúlyú csecsemők vagy krónikus szív, légzőszervi vagy immunbetegek az RSV fertőzés következtében súlyos, életveszélyes, kórházi kezelést igénylő állapotba is kerülhetnek.
Mikor forduljon orvoshoz?
Enyhe légúti tünetek esetén keresse fel telefonon házorvosát. Ha RSV fertőzésnek kitett személynél légzési nehézségeket vagy a bőr, a körömágyak kékes elszíneződését észleli, hívja a 112-t és kérjen mentőt, vagy menjen be a területileg illetékes sürgősségi ügyeletre!
Az RSV fertőzés okai
Az RSV a Paramyxoviridiae RNS-víruscsalába tartozik, ezzel rokona például a kanyarót és mumpszot okozó vírusoknak.
Az RSV cseppfertőzéssel terjed: a fertőzött személyek adják tovább köhögéssel, tüsszentéssel, úgy, hogy a levegőbe jutó részecskéket mások belélegzik. Terjed a fertőzés szennyezett felületek megérintésével is, a szennyezett kézről a szájba jutva. A vírus szilárd és lágy felületeken is hosszan életképes marad.
Kapcsolódó tartalom: Vírusfertőzés
Az RSV fertőzés diagnosztizálása
Az RSV fertőzést a tünetek alapján valószínűsítheti az orvos. Fizikális vizsgálatot is végez, különös tekintettel a légutak állapotára.
Vérvizsgálatok, képalkotó vizsgálatok (pl. röntgen), illetve a légutakból vagy az orrjáratokból vett minta tesztelésére általában nincs szükség. Bizonyos esetekben azonban ezeket is kérheti a kezelőorvos.
Az RSV fertőzés kezelése
Az RSV fertőzés legtöbb esetben enyhe lefolyású, és a kezelés a tünetek enyhítéséből áll. Javasolt a pihenés (ágynyugalom), a bőséges folyadékfogyasztás, láz esetén lázcsillapító gyógyszerek alkalmazása.
Fontos! Acetilszalicilsav hatóanyagú szerek adása 12 év alatti gyermekek számára ellenjavallt.
Mivel az RSV egy vírusfertőzés, antibiotikum adása nem indokolt.
Súlyos RSV fertőzés esetén kórházi ellátás vállhat szükségessé, ahol kezelni tudják az esetleges légzési elégtelenséget vagy légzési nehézségeket.
Az RSV fertőzés megelőzése
Az RSV-fertőzés terjedése megelőzhető a személyi higiéné szabályainak betartásával és a betegek, fertőzöttek elkülönítésével:
- Alapos kézmosás szappannal és vízzel.
- Fertőzöttek elkülönítése másoktól, különösen a csecsemőktől és az idősebb emberektől.
- Közös eszközök (pl.: pohár, törölköző) használatának mellőzése.
- Köhögés, tüsszentés zsebkendőbe.
- Szennyezett eszközök elmosása, fertőtlenítése vagy kidobása.
Az RSV megelőzés céljából a 6 hónapnál fiatalabb koraszülöttek, valamint a 2 évesnél fiatalabb bronchopulmonális diszplázia miatt kezelt, vagy veleszületett szívbetegségben szenvedő gyermekek számára elérhető RSV-vakcina. A vakcina – ellentétben a legtöbb védőoltással – nem legyengített kórokozót vagy annak egy részét tartalmazza, hanem a vírusellenes ellenanyagokat. Ezt nevezik passzív immunizálásnak. Amennyiben szükséges, a készítményt a neonatológus szakvéleménye alapján társadalombiztosítási finanszírozással térítésmentesen adják a koraszülött ellátás során.
Kapcsolódó tartalom: Szezonális légúti megbetegedések